katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Kdy a proč ke gynekologovi ?

Otázka:
Asi v 21 letech jsem v důsledku velkých stresů velice zhubla, má i tak dosti nepravidelná menstruace se neobjevila přes půl roku, což mě "přinutilo jít k gynekoložce", ta mě léčila hormonálně (Provera) a pak mi neustále doporučovala horm. antikoncepci, ze vše vyřeší a ještě má mnoho příznivých účinků... ač jsem ji nepotřebovala (jsem věřci, svobodna), brala jsem ji ji asi tri roky (Cilest). Časem, kdyz jsem se občas dočítala, ze nemusí být až tak zdrava a skvělá, jsem si k ní vypěstovala odpor a u pani doktorky si "prosadila" její vysazení. Cely rok jsem mela menstruaci velmi nepravidelnou, třeba až po dvou třech měsících, což mě dost stresovalo. Po Provere, již jsem opět měla brát, jsem se cítila velmi špatně, brnění končetin, silná bolest v prsou, návaly horka v noci (má doktorka říkala, ze je to nesmysl)....po tom všem jsem tedy "ustoupila" a opět raději beru antikoncepci(Novynette). Myslíte, ze je v mém případě opravdu není jiné řešení, než se krmit syntetickými hormony? Nyní je mi 26 let.

Odpověď:
Možná Vám bude připadat můj názor absurdní, ale domnívám se, že ve Vašem případě není nutné hormonální antikoncepci užívat. Stejně tak ani Proveru. Jak se v textu zmiňujete, cykly přišly, i když sice nepravidelně, ale přišly. U Většiny dívek postupně jak tělo vyzrává, stabilizuje se i průběh cyklů. Vy jste do toho zdravého „vyzrávání“ zasáhla razantním hubnutím, tak se to projevilo ztrátou měsíčků. k tomu, abych trošku podrobněji vysvětlila o co jde, se musím opřít o několik pojmů z anatomie a fyziologie.
      Pro to, aby proběhla menstruace, musí v děloze narůst sliznice pod vlivem hormonů, které se uvolňují z vaječníku. Vaječník ale „naslouchá povelům“ z podvěsku mozkového, ten „povelům“ z hypothalamu a ten je ještě do určité míry ovlivňován kůrou mozkovou, činností štítné žlázy, nadledvin, slinivky břišní...Na základě všech těchto „povelů“ také ve vaječníku dozrává měchýřek, říká se mu folikul, a v něm vyzrává vajíčko. Když je vše připraveno, včetně dostatečně narostlé sliznice v děloze, a přes mozek přijde informace, že vše je v pořádku, že může dojít k uvolnění vajíčka, opravdu měchýřek praskne, vajíčko se vyplaví, nastává proces, označovaný jako ovulace. Od ovulace to trvá asi dva týdny, kdy se děložní sliznice ještě udrží. Pokud nedošlo k početí dítěte, tak po dvou týdnech od ovulace dochází k poklesu hladiny hormonů, což je „povel“ pro děložní sliznici k odloučení se – dochází k menstruaci. Tak to tedy vypadá s cykly. Pokud je tedy nějak narušeno řízení „povelů“ z jednotlivých center z mozku nebo ze štítné žlázy, anebo jen čistě stresy, trvá to dlouho, než dojde k uvolnění vajíčka ,ovulaci. Pak jsou samozřejmě i cykly velice dlouhé, nepravidelné.
      Jak tedy z této situace ven?
      Doporučovala bych zkusit i vysadit veškerou dosavadní hormonální léčbu. Pokud nedostanete menstruaci a nebude Vám zle, prosím, vydržte, třeba i 3 měsíce.
      Pokud se ani za 3 měsíce sama menstruace nedostaví, asi by to stálo za to provést podrobnější hormonální rozbor - nechat si vyšetřit krev na hladiny prolaktinu, hormony štítné žlázy, případně testosteron. To jsou nejčastější příčiny možných nepravidelností cyklů a tady Provera nebo Novynete absolutně nepomůže. Tam jen dochází ke krvácení proto, že již hormony neužíváte a že došlo k poklesu hladiny hormonů – „povelů“.
      Pokud jednou budete chtít mít děti, tak se příčina těchto nepravidelností stejně bude muset odhalit. A na druhou stranu - co když je ve Vašem těle vše nachystáno tak, že cykly normálně probíhají, ale ovulace, období uvolnění vajíčka, probíhá až 25. den cyklu a menstruace by tedy měla přijít po 40 dnech? A jen proto, že se ztrácí nervy, a zcela zbytečně dostáváte do těla léky, které neodpovídají "nastavení" vašeho organismu", tak následuje další kolotoč trápení??? Toto si můžete zjistit pomocí symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství. Pokud máte zájem naučit se symptotermální metodu PPR, rádi Vám zašleme podklady, pokud metodu PPR již znáte, nabízíme Vám konzultaci záznamů na adrese:
      Poradna Přirozeného plánování rodičovství
Trnitá 8
602 00 Brno
tel., fax: 05 – 43254891
e-mail: cenap@volny.cz
      Dále bych doporučovala dbát na pravidelnou životosprávu, mít dostatek spánku v noci ve tmě (mít dostatečně zatemněné místnosti), případně dodat tělu chybějící vitamínky a minerály. Velice dobré zkušenosti jsem udělal s přípravkem Sarapis – obsahuje propolis, koenzym Q, minerály. Několik doposud „ neplodných“ žen mi při jeho užívání otěhotnělo.
      Těším se na další kontakt s Vámi, případně Vám dodáme kontakty na námi vyškolené spolupracovníky mimo Brno.
      S úctou a s pozdravem
      MUDr. Lázničková


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež