katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Informace, články, zájímavosti

zátěžový test na cukrovku - OGTT

dr. Lázničková

Mnohé maminky jsou v rozpacích, zda mají podstupovat zátěžový test na cukrovku, OGTT. V naší ambulanci situaci řešíme tak, že maminkám samozřejmě možnost podstoupit tento zátěžový test nabídnu. Vysvětlím jim ale, že se jedná o zátěžový test, jehož podstoupení není povinné. Ty maminky, které se test rozhodnou nepodstupovat, mi do dokumentace v další poradně (za měsíc) podepíší, že přebírají zodpovědnost za své dítě. Tím se chci vyhnout především nezopodvědnému přístupu žen, které na test nepůjdou jen proto, že se jim nechce nikam chodit. Maminky, které nechtějí zatěžovat své dítě a svůj organismus, pak v rámci dalších těhotenských odběrů podstoupí vyšetření na glykemii. Samozřejmě pravidelně v každé těhotenské poradně vyšetřujeme moč na glykosurii pomocí testačního papírku.
Několikrát se mi stalo, že po podstoupení tohoto zátěžového testu se u ženy rozběhl náběh na pozdní potrat/předčasný porod. Kdy dosud naprosto v klidu probíhající těhotenství skončilo na neschopence. Navíc stále nevím, jak reaguje miminko na náhle zvýšenou hladinu cukru. Nenašla jsem uspokojivou odpověď na otázku, zda i tato přechodná hyperglykémie nezpůsobuje pak ve školním věku nějakou poruchu učení. (Uvědomte si, že patologická hyperglykemie u člověka po narození způsobuje koma)
Pokud je maminka opravdu diabetička, s dosud neadekvátní dietou či léčbou, jistě má pozitivní glykemii – cukr v krvi a následně i v moči.
Pokud tedy na test nechcete jít ne proto, že se Vám nechce nikam chodit, ale proto, že se obáváte zbytečné zátěže, dbejte na to, aby Vám následně byla zkontrolována hladina cukru v krvi a pravidelně v každé poradně aby byla vyšetřena moč. Současně dbejte na dostatečný pohybový režim a rozumný způsob stravování.
Zpět na články
  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež