katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Informace, články, zájímavosti

Kdy dochází k početí?

MUDr. Lázničková

Odpověď se zdá být jednoduchá – v den ovulace. Ale kdy k ovulaci ve skutečnosti dochází?? V mnoha učebnicích gynekologie se můžeme dočíst , že 14.den cyklu. Kdyby tomu tak bylo, tak by všechny ženy musely mít cyklus 27-29 dnů. Ale pokud se poctivě podíváme do menstruačních kalendářů, zjistíme, že cykly mají různé délky. Z toho tedy vyplývá, že ovulace jen málokdy probíhá 14.den cyklu. Nejjednodušeji se termín ovulace zjistí pomocí symptotermální metody PPR (STM PPR). Z hlediska STM PPR ovulace probíhá nejčastěji den (v noci) po vrcholu hlenu a den (noc) před prvním dnem vzestupu bazální tělesné teploty (BTT). Proto jako datum ovulace a tedy početí počítáme první den vzestupu BTT. Je ale nutné správně stanovit vzestup BTT. Jako první den vzestupu BTT se označuje první vyšší měření oproti 6 nižším měřením. Pro potvrzení, že se jedná o první den vzestupu BTT, třetí vyšší měření musí být nejméně o 0,2°C nad linií (potvrzený vzestup BTT). Není rozhodující absolutní hodnota BTT. Více je vysvětlené v publikacích „Průvodce STM“, případně v dalších publikacích nabízených Centrem naděje a pomoci.
Zajímavé jsou výsledky studie CENAP v období 1. 1. 2007 – 31. 3. 2012.
V této studii bylo analyzování 221 těhotenství v délkách nejméně 20 týdnů, kdy délka těhotenství byla i opakovaně kontrolována dle ultrazvukových parametrů a kdy se klientka v daném cyklu, vedoucím k těhotenství, sledovala dle STM PPR.
První den vzestupu bazální tělesné teploty (dále BTT) do 14.–15. dne cyklu se vyskytoval v 30 %. , v běžně předpokládaném období 14.–15. den cyklu to bylo pouze 21 %. Naopak známky ovulace od 16. dne cyklu byly v daném souboru v 70 % . 23. den cyklu a později byly zaznamenány první dny vzestupu BTT ve 22 % cyklů. Nejpozději zaznamenaným prvním dnem vzestupu BTT v cyklu, ve kterém došlo k otěhotnění, byl 131. den cyklu (jednalo se o plánované otěhotnění po vysazení hormonální antikoncepce).
Co z dané studie vyplývá??
 K ovulaci může docházet i mnohem později než 14.den cyklu.
 Pokud se vyšetřuje klasickým způsobem – UTZ do 17.dne cyklu, hormonální profil 3.-5. den cyklu , progesteron 21. den cyklu, toto vyšetřování vede často k falešné diagnóze anovulace. Ta je pak řešena stimulací ovulace. Je to velice nebezpečný zásah do organismu, který bývá provázen tzv. hyperstimulačním syndromem. Ten se projevuje od mírných otoků, přes velké bolesti břicha, poruchy dýchání, až po poruchou funkce ledvin a v těch nejzávažnějších situacích může končit až smrtí. Nijak není vyloučeno riziko rozvoje zhoubných nádorů vaječníku a mléčné žlázy. Proto považuji z pohledu lékaře za veliký hazard stimulaci ovulace předepisovat a z hlediska ženy tyto léky, jako je Clomifencitrát, užívat.
V našem Centru naděje a pomoci se léčbě nechtěné neplodnosti věnujeme velice intenzivně. Podle výstupů nám do 6 měsíců otěhotní 50% žen, během dvou let otěhotní 75% žen, které pro neplodnost k nám přicházejí. Využíváme metodu NAPROHELP, zcela bez používání stimulace. Více o metodě je na http://www.cenap.cz/neplodnost-porad.php
Zpět na články
  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež