katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Informace, články, zájímavosti

Termín porodu

MUDr. Lázničková

Kdy je porod v termínu? Většinou v učebnicích se uvádí definice 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace. Ale to je definice zcela zavádějící. Obecně se ví, že fyziologické, přirozené menstruační cykly u ženy nemají konstantní délku. Je to dáno tím, že v různých menstruačních cyklech dochází v různé době k ovulaci, uvolnění vajíčka.
Jedině v den ovulace může dojít k početí. Pozor – vzhledem k délce životnosti spermií to rozhodně neznamená, že pohlavní styk, vedoucí k početí, musí být v den ovulace. Opakovaně se potvrzuje, že k početí může dojít i tehdy, pokud ovulace proběhla až za týden od posledního pohlavního styku. Proto také plodné období v cyklu je delší.
Mnohem přesněji se vyjádříme, pokud pro výpočet termínu stanovíme 38 týdnů od početí. Ale i zde musíme počítat s určitou tolerancí, s rozpětím asi tak 10 dnů.
Pokud chceme stanovit správně termín porodu, měli bychom tedy brát v úvahu ne termín poslední menstruace, ale termín ovulace, početí dítěte.
Jak rozpoznat známky ovulace?
Odpověď se může zdát být jednoduchá - sledováním hormonálních změn či ukazatelů, které se v důsledku hormonálních změn mění. Což může znamenat měření hormonálních hladin v krvi, moči, (ovutesty), vyšetřování vaginální hormonální cytologie, ultrazvuková vyšetření… Vše je ale finančně nákladné, organizačně náročné, a často s chybnou interpretací.
Nejjednodušší, nejlacinější a při tom nejpřesnější je využití symptotermální metody (STM PPR). STM PPR postavená na jasných pravidlech vyhodnocování je metoda vyvinutá německými kolegy, označovaná jako SENSIPLAN.
Pro průkaz ovulace se využívá sledování změn průběhu kvality hlenu hrdla děložního a průběh bazální tělesné teploty - BTT.
STM PPR přináší přesnou orientaci i v naprosto nepravidelných a dlouhých (oligomenorheických) cyklech. Podle studie cyklů, ve kterých došlo k otěhotnění, známky ovulace byly později než 16.den cyklu byly v 70%, z toho ovulace 23. den a později byla ve 22%cyklů. I proto má smysl se dobře naučit STMPPR, orientovat se ve svém cyklu a nenechat se zbytečně manipulovat do zdraví škodlivých stimulací ovulace. Více na http://www.cenap.cz/ppr-porad.phpZpět na články
  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež