katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Informace, články, zájímavosti

Testy na vývojové vady nenarozeného dítěte

MUDr. Ludmila Lázničková

Pokud rodiče čekají miminko, velice brzy po sdělení této skutečnosti se začnou nastávající mamince nabízet doporučení na různá vyšetření. Mnohé z nich opravdu mají smysl a jsou potřebná. Současně se nabízí i odběry krve a ultrazvuková vyšetření, které své opodstatnění nemají, pokud rodiče své dítě plně přijímají. Jedná se o vyšetření na vývojové vady na začátku těhotenství.

Žádný test, zaměřený na vývojové vady děťátka, není povinný. Jako nastávající rodiče jej tedy můžete odmítnout. Lékař však potřebuje mít v dokumentaci podepsáno, že matka test odmítá.

Tím, že jako nastávající rodiče odmítnete tyto testy, dáváte najevo, že miminko plně, bez podmínek přijímáte. Je to velice důležité právě i pro další vývoj miminka, které vnímá, že je opravdu máte rádi, že to není jen nějaká fráze, ale že je již nyní Vy jako rodiče své dítě plně přijímáte.

Tyto testy - ať již ve 12. až 14. týdnu či v 16.týdnu těhotenství – velice často vycházejí falešně pozitivní a pak jsou rodiče stále stresováni, je na ně vytvářen veliký nátlak, aby buď podstoupili ukončení těhotenství nebo stále další a další vyšetření…a na druhou stranu – i když Vám testy vyjdou negativně - tedy bez nálezu rizika nějaké nemoci, nikdy nemáte jistotu, zda dítě nebude nějak jinak nemocné.

Odůvodnění, že by se rodiče „lépe připravili na narození nemocného dítěte“, se také nepotvrzuje. Skutečné vyjádření, jak je děťátko ve skutečnosti nemocné, bývá úplně jiné, než původní prognózy. Mnohé o stavu děťátka napoví pak, v pozdějším období těhotenství, ultrazvukové vyšetření. To nás opravdu může upozornit na možné odchylky, i když mám zkušenost, že ultrazvukový nález vypadal ve 30. týdnu hrozivě a dítě nyní již chodí do normální školy.

Nemá ani smysl podstupovat odběr plodové vody. To je velice rizikové vyšetření. Právě při vyšetření plodové vody může dojít k potratu miminka. Chromozomy v případě nemoci dítěte je možné vyšetřit zcela bezbolestně až po jeho narození.

Nebojme se právě v dnešní době, postavené pouze na předpokládaném úspěchu, svědčit o tom, že v každém dítěti - i v možná nemocném - přijímáme Krista. Je to náročné, ale přeji vám, maminky i tatínci, nenechte si vzít prožívání těhotenství jako období těšení se na miminko. Je to nekrásnější období, co můžeme prožívat. Važme si toho.Zpět na články
  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež