katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Těhotenství

Otázka:
V devátém týdnu u mne došlo k samovolnému potratu. Bylo zjištěno, že zárodek byl už 14 dní mrtvý (tzn. 7 týdenní)- což časově koresponduje se značným stresem prodělaným v tomto období. Je možné, aby příčinou samovolného potratu byl silný stres? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
Vážená paní,
děkuji za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši Poradnu.
Příčiny odúmrtí děťátka v průběhu těhotenství jsou mnohé, často je ani nezjistíme. Mohla jste se na začátku těhotenství setkat s nějakou infekcí, a to ať již virovou, bakteriální nebo i jiného původu.

Samozřejmě své mohl sehrát i stres – třeba i Vámi výše zmiňovaný stres. Nebo příčina mohla být úplně jiná – mohlo dojít k oplodnění vajíčka ne úplně zdravou spermií, nebo nebylo úplně zdravé vajíčko.

Abyste předešli dalšímu zklamání, myslím si, že je velice vhodná tzv. prekoncepční příprava pomocí vitamínků a minerálů, a to u obou partnerů. Bylo by dobré , kdybyste se před početím dítěte více „dopovali“ minerály typu selen, zinek, železo, důležité jsou vitamíny – B,C, někdo doporučuje i vitamín E.

k optimálnímu období pro početí děťátka Vám může napomoci metoda přirozeného plánování rodičovství. Je to i nejjednodušší způsob potvrzení si těhotenství, který navíc může pomoci při stanovení správného termínu porodu, pokud jsou cykly nepravidelné.

Pokud byste měla zájem seznámit se s touto metodou, napište si prosím na adresu Poradna přirozeného plánování rodičovství a Poradna pro ženy a dívky
Trnitá 8
602 00 Brno
tel., fax: 05 – 43254891
e-mail: cenap@volny.cz

Ještě jedna praktická rada: Po revizi pro spontánní potrat se doporučuje vyčkat nejméně 3 menstruační cykly a pak je možné pokusit se znovu o otěhotnění. Rozhodně ale nedoporučuji po tuto dobu užívat hormonální antikoncepci.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež