katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Těhotenství

Otázka:
Již 17 dní mám zpoždění v menstruaci. Dělala jsem si již dvakrát gravitest z ranní moče, ale ten byl vždy negativní. Může se jednat i o mimoděložní těhotenství????, z toho mám největší obavy. Měla jsem i nějaké psychické zatížení, takže to mohu přičítat i této skutečnosti. Návštěvu u gynekologa bych ráda odložila na co nejdéle, můžete mi nějak poradit, Kdy třeba nejdéle zajít k lékaři a v čem může být problém?

Odpověď:
     Vzhledem k tomu, že gravitest byl opakovaně negativní, myslím si, že můžete být klidná, že se o těhotenství nejedná. Přesto ale, abyste měla jistotu, měla byste se objednat ke svému lékaři - gynekologovi, aby Vám udělal odběr z krve na HCG, tím získáte úplně přesně hodnotu hladiny těhotenského hormonu, případně pak dál na další vyšetření, které by objasnilo vzniklou situaci. příčin opoždění menstruačního krvácení může být mnoho. Jak sama píšete, měla jste nyní nějaké stresy. Protože průběh menstruačního cyklu je řízen z mozkových center, stres může výrazně ovlivnit průběh cyklu.Pokud bych to velice zjednodušila, tak informace z určitých center v mozku přecházejí do podvěsku mozkového, odtud na vaječník a z vaječníku k děloze. Ty „informace“ představují určité hladiny hormonů, látek, které se uvolňují do krve. Právě podle výše hladiny hormonů tvořených ve vaječníku děložní sliznice narůstá, udržuje se a nebo po poklesu hladiny hormonů se pak sliznice uvolňuje. Uvolnění, odloučení děložní sliznice se projeví jako krvácení. Pokud krvácení předcházela ovulace, uvolnění vajíčka, toto krvácení se označuje jako menstruační krvácení.
     Pokud se pod vlivem stresu vše v těle zpozdí a ovulace probíhá později, tak samozřejmě dochází později i k menstruačnímu krvácení. k menstruaci dochází přibližně za 2 týdny po ovulaci. Někdy ale může být příčina nepravidelností mnohem závažnější, než jen přechodný stres. Může se jednat například o poruchu činnosti štítné žlázy, podvěsku mozkového, nadledvin, nebo samotných vaječníků jako takových. Může to být také projev špatně léčené cukrovky – možných příčin je tedy mnoho.
     Proto bych rozhodně doporučovala na vyšetření se vypravit.
     Pokud byste měla zájem naučit se rozpoznat, kdy v těle dochází k ovulaci – uvolnění vajíčka, a kdy tedy následně můžete očekávat menstruaci i při velkých životních stresech a výkyvech, je možné naučit se symptotermální metodou přirozeného plánování rodičovství. S pomocí této metody můžete velice spolehlivě určit období ovulace. o materiály si můžete napsat na adresu Poradna PPR, Trnitá 8, 602 00 Brno.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež