katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Láska, vztahy, sexualita

Otázka:
Mám 27 let, jsem 3 roky vdaná. S manželem se máme rádi, ale mám potíže při dosažení vaginálního orgasmu – dosahuji ho jen s pomocí vnějšího dráždění. Mezi 13 a 16 rokem jsem propadla masturbaci a teď se mi to mstí. Zpočátku jsem měla též problémy vůbec s pohlavním stykem, pociťovala jsem silné bolesti už při dotyku.

Odpověď:
     Bolesti při pohlavním styku bývají velice často způsobeny přítomností zánětu pochvy. Pokud se tedy objeví tento stav, je dobré vydat se na gynekologii na vyšetření, a případně zánět pochvy přeléčit.
     O orgasmu, vyvrcholení pocitu rozkoše při pohlavním styku s následným pocitem uspokojení, panuje řada mýtů a pověr. Z principu u muže většinou souvisí s ejakulací, u ženy s překrvením a následnými stahy svalstva pochvy a pánevní oblasti. Orgasmus může být takzvaný „velký“, kdy žena prožívá intenzivní stahy poševního svalstva, spolu s řadou dalších projevů na těle v souvislosti s pocitem rozkoše. Stejně tak ale ženy může prožívat jiný typ orgasmu, kdy žena krátce pociťuje stahy v oblasti vchodu poševního, následný pocit uvolnění. Za orgasmus je ale také považována situace, kdy žena pociťuje psychické uspokojení, bez stahů pánevního a poševního svalstva, ale s celkovým pocitem uvolnění.
     Jednotlivé typy orgasmů se mlhou u ženy střídat, jsou závislé především na stavu psychiky ženy.
     Bylo prokázáno, že psychologické příznaky vaginálního a klitoriálního orgasmu jsou stejné. Pro prožití krásného pohlavního styku je důležitý pocit bezpečí, kdy žena pociťuje, že mizí hranice jejího JÁ. Je to prožitek, který proniká a utváří vztah k jejímu muži ve všech oblastech.
     Je to úkol pro oba, každým okamžikem, o který je akt lásky prodloužen, více a více pociťuje tu sílu, které se může svěřit, které se může plně oddat. Může opustit sebe samu, protože on ji vším provede.
     Láska potřebuje nejen prostor, potřebuje i čas. Manželství není cíl, ale cesta.Muž a žena na ní společně putují, rostou, zrají, učí se milovat. K postupně se zlepšující harmonii manželství se dá napomoci nejen každodenním budováním vzájemného vztahu, dáváním najevo své lásky, úcty, věrnosti, ale i třeba takovou drobnůstkou, jako je pravidelné cvičení pánevního dna.
     A na závěr připojuji jeden citát: „Tak, jako nejde vědeckými metoda měřit uchvácení nádherou východu slunce, stejně tak nelze vědecky změřit hloubku radosti a bezpečí, kterou prožívá žena ve sjednocení se svým manželem.“


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež