katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Léčba neplodnosti

Otázka:
Nedaří se nám otěhotnět, jak máme postupovat při vyšetřeních, jaký máte názor na umělé oplodnění?

Odpověď:
     Základním předpokladem přirozené lidské plodnosti je přítomnost ženské pohlavní buňky, vajíčka, mužské pohlavní buňky, spermie a hlenu hrdla děložního.
     Pokud u ženy probíhá v průběhu cyklu ovulace, pokud je zajištěna průchodnost vejcovodů, že může dojít ke splynutí vajíčka a spermie, pokud je děloha dostatečně zdravá a vytváří dostatečně vydatnou sliznice, a u muže jsou alespoň nějaké spermie, vždy je určitá pravděpodobnost početí a následného narození děťátka.
     Takže toto je potřeba nejprve vyšetřit.
     A tady již bývá první kámen úrazu. Je potřeba si uvědomit, že jen u určité části žen dochází k ovulaci 14. – 15. den cyklu. Pokud lékař provede ultrazvukové a laboratorní vyšetření ve vztahu k tomuto termínu a prokáže, že 14. – 15. den cyklu ovulace neprobíhá, žena se zcela zbytečně léčí, pokud u ní ovulace probíhá jindy v cyklu.
     Při tom to, zda v cyklu probíhá ovulace a kdy k ní v cyklu dochází, si může žena sama na sobě vysledovat pomocí symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství. Metoda je založena na sledování více příznaků a vzájemném zhodnocení sledovaného. Jak již název metody napovídá, sledují se jednak příznaky- z nich nejčastěji změny kvality hlenu, produkovaného hrdlem děložním a v době související s ovulací stékajícím pochvou a jednak změny průběhu bazálních tělesných teplot, které také souvisí s probíhající ovulací – uvolněním vajíčka.
     Podklady, vysvětlení metody, jak najít nejplodnější období i záznamové tabulky, ze kterých byste pak byli schopní průběh cyklu vyčíst, Vám rádi pošleme z naší poradny, adresa je: Trnitá 8, 602 00 Brno, tel 43254891, event. E mail cenap@volny.cz
     Z toho, co vyčteme z tabulek, využívám u svých pacientů k nastavení vhodné léčby, pokud je to vůbec potřebně.
     Dále je samozřejmě potřeba vyšetření, jak je to s průchodností vejcovodů, zda správnému vyzrávání vajíčka nebrání zvýšená hladina některých dalších hormonů, ale to není v gynekologické ambulanci vůbec problém odhalit.
     Pokud je problém u muže, ale pouze v tom směru, že spermie sice jsou, ale jsou „líné, pomalé“, tak se obecně doporučuje podpora organismu vitamíny - vitamín C, někdo doporučuje i vitamín E ( i když ne každý jej považuje za účinný, užívání vitamínu E neuškodí), dále minerály, jako je selen, zinek. A to ať již v přirozené stravě, nebo zakoupené v lékárně.
     Co se týče vlastního umělého oplodnění – jeho princip provádění v dnešní době je v podstatě takový, že žena se uměle nastimuluje, její vaječníky produkují výrazně víc vajíček než je tomu za normálních okolností, tyto vajíčka se odeberou, oplodní se spermiemi, ať již od manžela nebo od dárce – v tom případě je úplně narušena integrita manželství jako takového, eventuelně se pouze spojí genetický materiál z nevyzrálé spermie získané punkcí varlete a pak lékař vybere perspektivní zárodky… a tady se naskýtá řada dalších otázek: kdo dal lidem právo rozhodovat o tom, které vajíčko bude oplodněno kterou spermií, který počínající život necháme dále žít, který zmrazíme a který ukončíme, protože nám z lidského hlediska se jeví jako neperspektivní???
     Proto také katolická církev umělé oplodnění nedoporučuje.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež