katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Léčba neplodnosti

Otázka:
S manželem se snažíme již rok o miminko, ale bez úspěchu. Pan doktor říkal, že mám nízkou sliznici. Poté jsem brala UTROGESTAN .Krevním testem zjistili,ze mi schází nějaký hormon a teďka beru CLOSTYLBEGYT. Prosím poraďte nám co máme dělat. Zatím se neprojevilo žádné zlepšení.

Odpověď:
K tomu, aby došlo k otěhotnění, je nutná souhra mnoha pochodů v těle muže i ženy. Mnohé páry bývají často zaskočeny, že se jim nedaří otěhotnět tehdy, kdy si přejí. Na vzniku nového těhotenství se podílí více faktorů, a proto dochází k situacím, že ne vždy to „vyjde“ tak, jak si manželé představovali. Pouze asi 60% párů, pokud chce otěhotnět, do 6 měsíců vskutku otěhotní.
      Společná plodnost páru je dána za fyziologických okolností vzájemným překrytím životnosti spermií a životnosti vajíčka. Spermie v prostředí pro ně nepříznivém poměrně rychle hynou. V prostředí pro ně příznivém, které je vytvářeno v kryptách hrdla děložního, spermie přežívají a zachovávají si schopnost oplodnění i několik dnů. Vajíčko po ovulaci, pokud není oplodněno, během 12-16 hodin zaniká.
      K vyšetření kvality spermií se vyšetřuje ejakulát na spermiogram. Chtěla bych upozornit na skutečnost, že i v běžném ejakulátu je jisté procento vadných spermií. Některé nejsou pohyblivé, jiné mají dva bičíky, chybí jim dostatečné zásoby energie či mají nějakou deformaci. Spermie se tvoří ve varlatech, kde musí být teplota o asi dva stupně nižší, než je v okolním těle. Pokud se tedy muž bude vyhýbat horkým koupelím, sauně a hlavně bude nosit trenýrky a volné kalhoty, umožní tím lepší tvorbu spermií. Zároveň jsou pro stavbu semenných buněk důležité některé stopové prvky. K těm nejdůležitějším patří selen a zinek. Doporučuje se tedy pravidelně a vyváženě se stravovat a stravu doplnit i o některé vitamínové doplňky.
      Jak již v úvodu zmiňuji, vajíčko má velice nízkou životnost. Proto je dobré naučit se poznat, kdy k uvolnění vajíčka v průběhu mesntruačního cyklu dochází.Ženský menstruační cyklus (začíná první den menstruace a končí den před dalším krvácením) je řízen hormony. Ty způsobují v těle celou řadu změn. Některé z nich žena může pozorovat, jiné probíhají skrytě. Stejně jako je každá žena osobností, tak i menstruační cyklus je u každé ženy trochu jiný. Není pravdy, že cyklus musí být 28denní - může být i kratší i delší. Přibližně 14 dní před menstruací dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku - ovulaci. Vajíčko je pak připraveno k oplodnění. K tomuto jevu dochází ale u každé ženy jinak.
      Kdy ve skutečnosti dochází k ovulaci, uvolnění vajíčka, se dá dobře poznat pomocí symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství. Na základě sledování změn kvality hlenu, který je tvořený v hrdle děložním a na základě měření bazálních tělesných teplot je možné velice přesně toto hledané období nalézt. Stejně tak je důležité, aby byla zajištěna průchodnost vejcovodů, aby děložní sliznice nebyla poškozena záněty po předchozích potratech, nitroděložním tělísku...
      K určitému ozdravění napomáhá Sarapis –produkt z mateří kašičky. Nejen upravuje cykly, ale pomáhá i děložní sliznici aby byla dostatečně uzpůsobená přijetí zárodku. Dále se doporučuji celkové cvičení rehabilitační podle paní Mojžísové.
      Takže – šanci rozhodně máte.
      Nejprve bych doporučovala, abyste vysadila všechny léky, které doposud užíváte, (Clostylbegyt, Utrogestan...) a abyste nám poslala záznamy průběhu cyklu ke zhodnocení.
      Záznamové tabulky i publikaci,podle které byste se mohla dobře naučit rozpoznat, kdy v těle ve skutečnosti k ovulaci, uvolnění vajíčka dochází, Vám můžeme poslat, pokud nám sdělíte Vaši poštovní adresu. Stejně tak Vám můžeme poslat i kontakt na cvičitelku podle paní Mojžíšové v blízkosti Vašeho bydliště ) pokud tam tedy je nějaká rehabilitační pracovnice vycvičená)
      Adresa do naší Poradny přirozeného plánování rodičovství: Trnitá 8, 602 00 Brno, tel – fax 05-43254891,cenap@volny.cz
MUDr. Lázničková, gynekoložka


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež