katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Antikoncepce

Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jestli mi lékař může předepsat hormonální antikoncepci, když jsem ještě panna. Jak probíhá vyšetření u pannen.

Odpověď:
Vážená slečno,
děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mne obrátila.
Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, znamená to, že vchod do pochvy je v určitém místě překryt panenskou blánou. Je to pružná blanka buď s mnoha drobnými otvůrky nebo jedním větším a několika drobnějšími. Záleží teda také na tom, jak u které dívky se panenská blána vytvořila.
Lékař nejprve přehlédne zevní rodidla, zda na nich nejsou některé známky zánětu nebo jiných dalších změn – změny na kůži, změny ochlupení …
Pak prohlédne vchod poševní, jaký je charakter panenské blány. Pokud je panenská blána prostupná, tak by měl pomocí malých zrcátek prohlédnout, jak vypadá čípek děložní – to je část hrdla děložního, která ústí do pochvy. Pak se většinou dále vyšetřuje přes konečník. Je to orientační vyšetření, ale přesto – pokud jsou nějaké hrubší změny v malé pánvi, jako jsou některé nepravidelnosti dělohy, vaječníků, tak je možné je též poznat.
Nedílnou součástí první gynekologické prohlídky by mělo být též vyšetření prsů. Tolik nejprve k Vaší otázce ohledně vyšetření.

K otázce nasazení antikoncepce:
Dalo by se odpovědět velice jednoduše: pokud je vše u vás v pořádku a nemáte žádná další – nejen gynekologická – onemocnění, která by bránila nasazení antikoncepce, tak se napíše recept a od prvního dne cyklu se podle návodu polykají pilulky. Další otázkou je, proč byste si měla nechat předepisovat antikoncepci.

Antikoncepce – a to i hormonální, riziko otěhotnění pouze snižuje, ale nikdy nevyloučí. To je potřeba vědět.

Navíc antikoncepce jako steroidní hormony má možné vedlejší účinky – v každém příbalovém letáčku je jich celý sloupec – a nikdy nemůžeme úplně vyloučit, že zrovna u vás, i když jste nyní zcela zdravá, nějaký ten vedlejší účinek se přecejen neobjeví. A pak je tu také jisté etické hledisko – nejen že antikoncepce rozbíjí to, co nám Bůh dal jako dar – naši přirozenou plodnost ve spojení s obdobími, kdy jednoznačně nemůže k početí dojít, s „rytmickým“ střídáním plodných a neplodných dnů ( to rytmické jsem schválně dala do úvozovek, protože plodné a neplodné dny můžeme přesně vymezit i u žen se zcela nepravidelnými cykly). Jedním z mechanismů působení hormonální antikoncepce je i „pojistka“ časného potratu – děložní sliznice se tak změní, že není schopna přijmout oplodněné vajíčko, zárodek, a ten se nemůže dál vyvíjet a tím dochází k časným potratům. Střídáním sexuálních partnerů – a to sebou brzký začátek sexuálního života přináší – jde ruku v ruce s častějšími záněty rodidel – se všemi důsledky...

U žen, které začínají brzo se svým sexuálním životem, užívají steroidní hormony a pokud k tomu ještě kouří, se výrazněji častěji po třicátém roce vyskytuje rakovina čípku děložního... A když přičtu ještě „etické hledisko“ – šesté a sedmé přikázání Desatera, je zde další z argumentů, proč si vážit sama sebe a snažit se najít toho pravého do manželství a jemu dát svou lásku – nejen duševní, duchovní, ale také tělesnou. Sex je nedílnou složkou lásky, ale lásky manželské. V období zamilovanosti je krásné, pokud se oba dva navzájem svobodně mohou poznávat při různých situacích – nejen pohody, ale i v náročnějších chvílích, jak k nim kdo přestupuje. Pokud se zjistí, že ti dva k sobě vlastně vůbec nepatří, a pokud již spolu sexuálně žijí, rozchod je mnohem náročnější. Ti, kdo vydrží spolu pouze „chodit“, dokazují tím, že se váží svého zdraví, svého těla,a především sami sebe navzájem.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež