katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Antikoncepce

Otázka:
Je mi 23 let a již 5 let užívám hormonální antikoncepci CILEST. Dosud jsem s ní neměla problémy, všechna vyšetření byla v pořádku, na můj dotaz, zda mám změnit antikoncepci na jiné pilulky mi má lékařka řekla, že pokud mi nedělají problémy, není třeba. Když jsem měla asi před 2 měsíci angínu, brala jsem antibiotika a k tomu jako normálně Cilest, po dobrání antibiotik se však objevilo krvácení, podobné menstruaci. Má lékařka mi řekla, že tělo se nevypořádalo s hormony díky antibiotikům a je to jeho reakce na ně a že po normálním cyklu se vše srovná. Měla pravdu. Teď se mi stalo něco podobného, znepokojuje mě však, že jsem nebrala antibiotika! Napadá mě však, že jsem měla náznak žlučníkové koliky a proto jsem snědla během dvou dnů větší množství analgetik a prášků tišících bolest. Tak bych se chtěla zeptat, zda mohou mít i tyto léky podobnou reakci jako uvedená antibiotika. Nebo co by to mohlo být jiného?

Odpověď:
     Vaše paní doktorka měla pravdu, že užívání antibiotik mohlo snížit účinnost antikoncepce a tím mohly vzniknout i Vámi popisované potíže. Stejně tak snižují účinnost různé léky tišící bolest a léky na uklidnění. Tady bych tedy hledala příčinu Vámi popisovaných obtíží.
     K vysvětlení krvácení při užívání antikoncepce:
     Pokud žena užívá antikoncepci, dodává po předepsanou dobu (většinou to bývá 21 dnů) do organismu určitou hladinu uměle vyrobených hormonů. Za tu dobu v děloze naroste nízká sliznice. Jakmile se přestanou hormony užívat, dochází k poklesu jejich hladiny v organismu a následně k odloučení děložní sliznice.
     Pokud se z nějakých příčin mění hladiny hormonů, jak tomu bývá při nepravidelném užívání, ale také v situacích, kdy je pomaleji nebo omezeně preparát vstřebán – například při průjmech, zvracení, snižuje se účinnost hormonální antikoncepce.
     Stejně tak i užívání některých léků může z nejrůznějších důvodů antikoncepční účinek snížit.
     Užíváním některých antibiotik a chemoterapeutik se mění střevní mikroflóra, takže se snižuje i její vstřebávací schopnost. Asi nejvýraznější účinek má tetracyklin, Ampicilin, peniciliny a Furantoin. Při užívání zklidňujících léků jako jsou barbituráty, diazepam, ale i antiepileptika, chlorpromazin, dochází ke snížení antikoncepčního účinku pilulek. Snižování účinku antikoncepce ovlivňují i léky měnící rychlost střevní pasáže (např. projímadla), a kouření. Na možném krvácení z průniku při užívání antikoncepce se ale mohou podílet některé další faktory, jako je kvalita děložní sliznice, sklon ke krvácivým projevům a podobně.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež