katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Antikoncepce

Otázka:
Studuji, mívám nepravidelné cykly, až 45 dnů, mám užívat antikoncepci? Prý se cykly upraví.

Odpověď:
     Průběh menstruačního cyklu je řízen z mozku. Pokud bych to velice zjednodušila, tak informace z určitých center v mozku přecházejí do podvěsku mozkového, odtud na vaječník a z vaječníku k děloze. Ty „informace“ představují určité hladiny hormonů, látek, které se uvolňují do krve. Právě podle výše hladiny hormonů tvořených ve vaječníku děložní sliznice narůstá, udržuje se a nebo po poklesu hladiny hormonů se pak sliznice uvolňuje. Děložní sliznice neumí rozlišit, zda se jedná o přirozené hormony nebo o hormony do těla uměle vpravené. Uvolnění, odloučení děložní sliznice se projeví jako krvácení. Pokud krvácení předcházela ovulace, uvolnění vajíčka, toto krvácení se označuje jako menstruační krvácení.
     Změny hladin přirozených hormonů a následně i odlučování sliznice probíhá cyklicky, proto se celý jev označuje jako menstruační cyklus.
     Jak jsem v úvodu předeslala, vše je řízeno centry v mozku. Pokud je žena vystavena stresům, může se to projevit i na průběhu cyklů jako jejich nepravidelnost. Někdy ale může být příčina nepravidelností mnohem závažnější, než jen přechodný stres. Může se jednat například o poruchu činnosti štítné žlázy, podvěsku mozkového, nadledvin, nebo samotných vaječníků jako takových. Může to být také projev špatně léčené cukrovky – možných příčin je tedy mnoho. Pokud se tato příčina zavčas neodhalí, může to mít vliv na budoucí plodnost.
     Pokud žena užívá antikoncepci, ke krvácení dochází pravidelně jen z toho důvodu, že po určité době užívání uměle připravených hormonů je přestane organismu dodávat. Tím poklesne hladina těchto hormonů. To má následně vliv na odloučení děložní sliznice. Pokud hormony v pilulce užíváte pravidelně a pravidelně (po 21 dnech) hormony vysadíte, dochází následně k pravidelnému krvácení ze spádu. Antikoncepce ve většině případů hormonální poruchu vůbec neřeší, pouze nastavuje dělohu, aby docházelo k pravidelnému odlučování sliznice.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež