katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Antikoncepce

Otázka:
Jsem nervózní právě z důvodu, že jsem začala sexuálně žit, s přítelem kromě pilulek, které beru, vždycky používáme kondom. Čekám na své dny , jsem moc nervózní, bojím se, že se nedostaví, co si o tom myslíte, Děkuji za porozumění.

Odpověď:
     Je potřeba si uvědomit, že žádná antikoncepce, ani ta nejspolehlivější, není úplně 100%. Jinými slovy – jakmile lidi začnou sexuálně žít, je potřeba, aby alespoň na nějaké to promile vnitřně počítali s možným početím dítěte. I proto se doporučuje začít sexuálně žít, až jsou lidé plně dospělí, nejen po stránce tělesné, právní, ale i té sociální, a až je mezi mužem a ženou vybudovaný vztah postavený na opravdové lásce. Je to láska, která se nestydí za toho druhého, ale je na něj hrdá, láska, která je ochotná nést oběti, láska , která je ochotná i přijmout dítě. Právě v tom vidím též význam sňatku, kdy ti dva řeknou – ano, my dva patříme k sobě, před svědky (věřící vědí, že též před Bohem, před církví), potvrzujeme, že si slibujeme lásku, úctu a věrnost na celý život. Pokud jste tedy přesvědčena, že jste našla toho pravého člověka pro celý svůj budoucí život, zkuste si spolu promluvit o situaci. Pokud se máte opravdu rádi, partner bude schopný pochopit Vaše obavy z možného početí dítěte.
     Pro zatím se snažte budovat svůj vztah bez toho, že byste pokračovali v plném pohlavním životě.
     I když v „pilulkách“ jsou v dnešní době výrazně sníženy dávky hormonů a proto i vedlejší účinky hormonální antikoncepce jsou výrazně snížené, přesto nejsou nikdy vedlejší účinky úplně vyloučeny. „Pilulka“ může mít vliv nejen na činnost jater, ledvin, může ovlivnit oční pozadí a řadu dalších funkcí, ale že také může ovlivnit psychický stav uživatelky. Jedním z popsaných vedlejších účinků je i výraznější sklon k depresím a ztráta libida.
     Nabízí se otázka - proč tedy zbytečně do sebe „ládovat“ cizorodé látky, když v těle normálně hormony fungují? Zvlášť pokud v dnešní době již toho hodně víme o podstatě lidské plodnosti a jsme schopni vymezit hranice plodného období tak přesně, že manželům můžeme nabídnout metodu srovnatelně spolehlivou, bez vedlejších zdravotních účinků i bez porušování určitých etických hranic? Je prokázáno, že k i přes pravidelné užívání antikoncepce může docházet k časnému potratu. Pokud si pozorně přečtete příbalový leták k antikoncepci, firmy poctivě uvádějí, že jako jeden z mechanismů účinku je zábrana uhnízdění (nidace) zárodku v děloze.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež