katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Antikoncepce

Otázka:
Beru hormonální antikoncepci a mám strach, jestli nějak neohrozí mé zdraví či mé budoucí děti. Mohla byste mi prosím podat nějaké informace.

Odpověď:
     Pokusím se tedy odpovědět na Vaši otázku ohledně vedlejších účinků hormonální antikoncepce.
     V podstatě se dá říct, že i když jsou možné vedlejší účinky co nejvíce snižované, přesto nejsou úplně vyloučené. Hormony obsažené v pilulkách – nebo spíš chemické látky s podobným účinkem jako jsou přirozené hormony – mají především vliv na výstelku v cévách. Tím může dojít ke zhoršení prokrvení některých orgánů. U někoho se toto narušení projeví velice brzy – poměrně rychle dochází ke zhoršení jaterních testů, zvýšení krevního tlaku, bolestem hlavy, poruchám vidění, krvácení v průběhu cyklu. U někoho se tyto vedlejší účinky objeví výrazně později, u někoho vůbec. Do které skupiny se zařadí Vaše tělo, to Vám není schopný nikdo předpovědět. Další z prokázaných vedlejších účinků je i výraznější sklon k depresím a ztráta libida.
     Nabízí se tedy otázka - proč tedy zbytečně do sebe „ládovat“ cizorodé látky, když v těle normálně hormony fungují? Zvlášť pokud v dnešní době již toho hodně víme o podstatě lidské plodnosti a jsme schopni vymezit hranice plodného období tak přesně, že manželům můžeme nabídnout metodu srovnatelně spolehlivou, bez vedlejších zdravotních účinků i bez porušování určitých etických hranic? Je potřeba si uvědomit, že hormonální antikoncepce má nejen vedlejší účinky na organismus ženy samotné. Jedním z mechanismů účinku je, že v děloze narůstá nižší sliznice než za normálních okolností. Pokud není potlačena ovulace a dojde k početí dítěte, zárodek se nemůže více vyvíjet a dochází k časnému potratu. Je prokázáno, že k tomuto jevu dochází i přes pravidelné užívání antikoncepce.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež