katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Kdy a proč ke gynekologovi ?

Otázka:
Dobrý den, prý se dají cysty, mimomenstruační krvácení a nepravidelnosti menstruacního cyklu lécit i jinak než hormonální antikoncepcí. Mohla byste prosím informovat mne i další čtenáre o tom, jak ? Děkuji.

Odpověď:
Vážená paní,
děkuji za projevenou důvěru, se kterou jste se na mne obrátila.
Jako cysty se označují opouzdřené útvary v organismu, které jsou vyplněny buď tekutinou, která může být průsvitná nebo i nějak zakalená nebo i nějakou hustší hmotou, v některých případech může tvořit výplň i změť orgánů - vlasy, zuby, kousky dalších tkání ( to se jedná o vývojové cysty).
Cysty se mohou vytvářet z různých důvodů v podstatě kdekoliv v organismu.

Co se týče cyst na vaječníku:

Na jednu stranu vůbec otázka cyst obecně - je řada různých cyst, některé cysty úplně samy odezní, aniž by cokoliv způsobovaly, takže jejich nález je opravdu náhodný.

Je potřeba si uvědomit, že měchýřek, ve kterém se vajíčko vyvíjí – folikul – v době před prasknutím a uvolněním vajíčka ( před ovualcí) měří v průměru 2 cm. Takže nevěřím na 2 cm cysty, zvlášť pokud se vyskytují v období okolo ovulace.

Některé cysty na vaječníku způsobují různé nepravidelnosti cyklu a hormonální léčba může napomoci, že se přestanou tvořit. Hormonální léčba se buď doporučuje ve formě, že ve druhé fázi cyklu, po ovulaci, se dává jen určitá část hormonů – gestagen, ve formě injekce nebo tabletek. Ovulace může probíhat různě, žena, která mívá delší cykly, mívá i později ovulaci, např. žena může mít ovulaci třeba až 25. den cyklu a můžete být „nastavená“ na cyklus, který má trvat 40 dnů. Pokud se ale „zmatkuje“ a píchají se léky - gestageny ještě před ovulací, tělo pak začíná samo „trucovat“ a nepravidelnosti cyklů se ještě více prohloubí. Proto doporučuji podle skutečného průběhu cyklu, jak jej vyčteme ze záznamových tabulek, teprve nasazovat léčbu.

Někdy se zkouší užívání antikoncepce, ale efekt je ve skutečnosti sporný. Někdy doporučuji pacientkám zkusit více se dopovat B vitamínem, především Riboflavin ( složka B komplexu) má prý dobrý vliv na prevenci vzniku cyst.

Některé cysty jsou vyvolány endometriozou - to je rozsev částeček sliznice děložní kdekoliv po těle ( laicky - lidově řečeno). Na vaječnících právě endometrioza ráda vytváří ohraničené útvary, cysty, léčba prokázané endometriozy je dost náročná – léčba je jednak hormonální, jednak chirurgická. Navíc některé cysty si vytvoří silnou slupku a mají i určitou výplň a ty je také potřeba odoperovat.

Některé nepravidelnosti cyklů mohou být způsobeny nedostatkem minerálů a vitamínů ve stravě- obzvlášť nedostatek železa, hořčíku a zinku se projevuje i na nepravidelnostech. Z toho důvodu doporučuji i tyto minerály vědomě přidat. Velice dobře na nepravidelnosti cyklů působí extrakty z mateří kašičky, obsahující propolis. Tolik tedy pro dnešek, snad je moje odpověď dostatečná. Velice blahodárně též působí vhodné cvičení, které zlepší prokrvení pánevního dna- cvičení podle paní Mojžíšové či případně další modifikace.

Na závěr ještě jedna nabídka: Pokud neznáte, jak se dá vyčíst z průběhu sledování , kdy ve skutečnosti k ovulaci dochází, materiály Vám můžeme poslat poštou i s nabídkou konzultací v blízkosti vašeho bydliště.


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež