Léčba neplodnosti
Otázka:
Prosím o radu, nemám ani jeden vejcovod Chtěla bych se zeptat jak umělé oplodnění probíhá a jak je bolestivé a jaké je riziko? Je stoprocentní, že otěhotním ?
Odpověď:
Vážená paní,
děkuji za důvěru, se kterou jste se na ne obrátila.
Nevím, co Vám říkal pan doktor, když Vám nabízel umělé oplodnění, ale pravděpodobnost, že opravdu porodíte děťátko, je asi tak na 20%, někdy ještě nižší.
Nevím, co se stalo příčinou , pro kterou nemáte vejcovody. Pokud to byly cysty na vaječníku, které nějakým způsobem poškodily i vejcovody, tak by i oplodnění bylo velice problematické. Z principu pan doktor Vám musí dát takové léky, aby vaše vaječníky produkovaly výrazně více vajíček – v přirozeném cyklu vaječníky produkují výsledně pouze jedno vajíčko. Toto podání léků se označuje jako stimulace. Pokud žena trpívala na cysty, většinou se u ní projeví reakce na léky, které dostává – vaječníky svou činnost prostě přestřelí.
Pak se u vás vyvolá uměle ovulace, současně se odeberou vajíčka, ta se „smíchají“ se spermatem vašeho manžela ( případně se injikuje spermie nebo její genetický základ dovnitř do vajíčka) a oplodněná vajíčka - teď už tedy se zárodky, se zavedou do dělohy.
Kromě výše popisovaných vysloveně zdravotnických rizik je zde též etické hledisko – v přirozeném procesu početí nemůžeme nijak ovlivnit, které vajíčko se zrovna uvolní a už vůbec nejsme schopni rozhodnout o tom, která spermie z těch milionů do vajíčka pronikne. Kdo dal lékaři právo rozhodovat o tom, které vajíčko zrovna hodlá odebrat? A kdo dal člověku právo rozhodovat, kterou spermii spojí s vajíčkem? A kdo dal člověku právo rozhodovat o tom, který zárodek se mu nejvíce líbí a proto jej nyní zavede do dělohy, který se mu líbí méně, ale má podle něj šanci na přežití, a proto jej dává zmrazit a který vyhodí, protože se nevyvíjí přesně podle tabulek odborníků???
Většinou se zavádí do dělohy 3 zárodky. Většinou se z těchto tří ujme jen jeden, pokud se vůbec ujme a vyvíjí se až k porodu. Ale – co když se náhodou ujmou všechny tři – půjdete pak na redukci plodů – zabití „přebytečných“ dětí?
Možná Vám to připadá emotivní – ale je to realita, před kterou byste byli postaveni a důsledky řešení by Vám doznívaly ještě dlouho.
I když je to velice těžké, přesto zkuste se zamyslet nad vzniklou situací, zda s Vámi Pán nemá jiný záměr – vždyť v dětských domovech je stále tolik dětí, které marně čekají na opravdové teplo domova, na mámino pohlazení a tátovu pevnou ruku….
Přeji Vám pěkné dny a rozvahu při rozhodování se .
dr. Lázničková