Antikoncepce
Otázka:
Chtěla bych se zeptat, jestli mi lékař může předepsat hormonální antikoncepci, když jsem ještě panna. Jak probíhá vyšetření u pannen.
Odpověď:
Vážená slečno,
děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mne obrátila.
Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, znamená to, že vchod do pochvy je v určitém místě překryt panenskou blánou. Je to pružná blanka buď s mnoha drobnými otvůrky nebo jedním větším a několika drobnějšími. Záleží teda také na tom, jak u které dívky se panenská blána vytvořila.
Lékař nejprve přehlédne zevní rodidla, zda na nich nejsou některé známky zánětu nebo jiných dalších změn – změny na kůži, změny ochlupení …
Pak prohlédne vchod poševní, jaký je charakter panenské blány. Pokud je panenská blána prostupná, tak by měl pomocí malých zrcátek prohlédnout, jak vypadá čípek děložní – to je část hrdla děložního, která ústí do pochvy. Pak se většinou dále vyšetřuje přes konečník. Je to orientační vyšetření, ale přesto – pokud jsou nějaké hrubší změny v malé pánvi, jako jsou některé nepravidelnosti dělohy, vaječníků, tak je možné je též poznat.
Nedílnou součástí první gynekologické prohlídky by mělo být též vyšetření prsů.
Tolik nejprve k Vaší otázce ohledně vyšetření.
K otázce nasazení antikoncepce:
Dalo by se odpovědět velice jednoduše: pokud je vše u vás v pořádku a nemáte žádná další – nejen gynekologická – onemocnění, která by bránila nasazení antikoncepce, tak se napíše recept a od prvního dne cyklu se podle návodu polykají pilulky.
Další otázkou je, proč byste si měla nechat předepisovat antikoncepci.
Antikoncepce – a to i hormonální, riziko otěhotnění pouze snižuje, ale nikdy nevyloučí. To je potřeba vědět.
Navíc antikoncepce jako steroidní hormony má možné vedlejší účinky – v každém příbalovém letáčku je jich celý sloupec – a nikdy nemůžeme úplně vyloučit, že zrovna u vás, i když jste nyní zcela zdravá, nějaký ten vedlejší účinek se přecejen neobjeví.
A pak je tu také jisté etické hledisko – nejen že antikoncepce rozbíjí to, co nám Bůh dal jako dar – naši přirozenou plodnost ve spojení s obdobími, kdy jednoznačně nemůže k početí dojít, s „rytmickým“ střídáním plodných a neplodných dnů ( to rytmické jsem schválně dala do úvozovek, protože plodné a neplodné dny můžeme přesně vymezit i u žen se zcela nepravidelnými cykly). Jedním z mechanismů působení hormonální antikoncepce je i „pojistka“ časného potratu – děložní sliznice se tak změní, že není schopna přijmout oplodněné vajíčko, zárodek, a ten se nemůže dál vyvíjet a tím dochází k časným potratům.
Střídáním sexuálních partnerů – a to sebou brzký začátek sexuálního života přináší – jde ruku v ruce s častějšími záněty rodidel – se všemi důsledky...
U žen, které začínají brzo se svým sexuálním životem, užívají steroidní hormony a pokud k tomu ještě kouří, se výrazněji častěji po třicátém roce vyskytuje rakovina čípku děložního...
A když přičtu ještě „etické hledisko“ – šesté a sedmé přikázání Desatera, je zde další z argumentů, proč si vážit sama sebe a snažit se najít toho pravého do manželství a jemu dát svou lásku – nejen duševní, duchovní, ale také tělesnou. Sex je nedílnou složkou lásky, ale lásky manželské. V období zamilovanosti je krásné, pokud se oba dva navzájem svobodně mohou poznávat při různých situacích – nejen pohody, ale i v náročnějších chvílích, jak k nim kdo přestupuje. Pokud se zjistí, že ti dva k sobě vlastně vůbec nepatří, a pokud již spolu sexuálně žijí, rozchod je mnohem náročnější. Ti, kdo vydrží spolu pouze „chodit“, dokazují tím, že se váží svého zdraví, svého těla,a především sami sebe navzájem.