katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Těhotenství

Otázka:
Ve svych odpovedich na dotazy, kdy znovu otehotnet po spontalnim potratu uvadite minimalne tri mesice. Moje doktorka tvrdi, ze minimalne pul roku. Muzete mi vysvetlit, proc uvadi delsi obdobi?

Odpověď:
Vážená paní,
děkuji Vám za důvěru, se kterou se na mne obracíte a velice mne těší, že si pozorně pročítáte moje odpovědi.

A nyní již k Vaší otázce:
v tom, kdy je vhodné znovu otěhotnět, není úplně jasno. Na jednu stranu je jasné, že tělo by se mělo po potratu odpočinout, pročistit se, mělo by proběhnout několik cyklů. Podle mnohých literárních pramenů se považuje za vhodné, aby před otěhotněním proběhly alespoň 2- 3 menstruace, kdy v mezičase naroste děložní sliznice, ta se při menstruačním krvácení odlučuje, pak zase narůstá nová… Při tom je samozřejmě vhodné podporovat organismus vitamíny a minerály, především vitamíny ze skupiny B, C, E, minerály jako je selen, zinek. Někdy se doporučovalo otěhotnění později ( nejdříve až po 6 menstruacích). Na druhou stranu se ale zjistilo, že po potratu mohou proběhnout zánětlivé změny, které pokud trvají delší dobu,mohou způsobit neprůchodnost vejcovodů. Často dochází k paradoxní situaci, že čím později se o otěhotnění usiluje, tím je pravděpodobnost početí právě pro zánětlivé změny rodidel menší. Navíc ke všemu přistupuje psychika, blíží se období, kdy by se již děťátko narodilo( termín porodu) a žena se dostává do velice náročné, až depresívní situace. Za těchto okolností udržení těhotenství, i když se početí zdaří, bývá velice problematické. Proto osobně doporučuji , pokud je to pro manžele akceptovatelné, pokusit se o otěhotnění co nejdříve – ve třetím cyklu. Samozřejmě trochu jiná je situace, pokud se jednalo o potrat v pozdějším stadiu těhotenství , nebo pokud při odhalování příčin potratu se zjistí nějaká porucha, kterou je potřeba nejprve přeléčit, což může samozřejmě trvat delší dobu. Na druhou stranu bych chtěla zdůraznit, že pokud se stane a žena otěhotní hned po prodělaném potratu, těhotenství je možné v pořádku donosit.

Co považuji ale za nejdůležitější, je prvence potratů – prekoncepční příprava vitamíny, minerály, plánované rodičovství. Je prokázáno, že pokud je styk v nejplodnějším období, je také výrazně nižší pravděpodobnost spontánního potratu. I když výskytu spontánního potratu se nikdy nevyhneme úplně, pokud jsme z naší, lidské stránky udělali vše pro to, abychom mu předešli, pak nám nezbývá, než svěřit vše Pánu, Stvořiteli.

Pokud byste chtěla více vědět o možnostech „prekoncepční přípravy“, je možné nám napsat do naší poradny přirozeného plánování rodičovství, Trnitá 8, 602 00 Brno, e-mail: cenap@volny.cz
S úctou a s pozdravem
MUDr. Lázničková, gynekolog


  

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež