Těhotenství
Otázka:
Chtěla jsem vás poprosit o co největší množství informací okolo těhotenství u epileptičky (5 let léčená - Orfiril, tegretol, občas grand mal - 1 x za 2 měsíce), 31 let, 2 dcery (9 a 11 let). Moc toužíme s manželem ještě po miminku, ale chceme znát veškerá rizika.
Odpověď:
Odpověď na Vaši otázku vůbec není jednoduchá.
Podle literatury asi 90% žen epileptiček má nekomplikované těhotenství a porod.
Zbylých 10% ale může mít komplikace, které mohou postihnout jak matku, tak dítě.
Na druhou stranu podle některých studií sice 1 epilepsií se může těhotenstvím zhoršit, ale 1/6 zlepšit.
Léčbu epilepsie je samozřejmě nutné konzultovat s neurologem. Před početím, pokud nejsou 2 roky záchvaty, doporučuje se léky úplně vysadit. Vzhledem k tomu, že Vy občasné záchvaty připouštíte, toto opatření asi nebude možné. Pokud si žena přeje otěhotnět, měla by být převedena na léčbu pouze jedním lékem, přednost se dává tzv. retardovaným preparátům nebo se léčba rozloží tak, aby byly pokud možno stále stejné hladiny účinné látky v krvi.
Z léků, které Vy užíváte, se Orfiril jako valproát v těhotenství může podávat. U Tegretolu je relativní kontraindikace – to znamená, že není moc vhodný, že je lepší jej vysadit, pokud to ale zdravotní stav pacientky dovoluje. Znovu připomínám, že úpravy v užívání léků musí být konzultovány s neurologem, nelze jen tak spontánně vysadit některý z léků.
Obecně jsou pro miminko všechny kombinace větším rizikem, než pokud žena užívá jej jeden typ léků. V rámci přípravy na těhotenství se doporučuje před početím alespoň 3 měsíce užívat kyselinu listovou (Acidum folicum drg.). pak je dobré ještě alespoň první 2 měsíce těhotenství kyselinu listovou užívat – hlavně první týdny po početí.
Píšete, že chcete znát veškerá rizika. Prosím Vás, nechci Vás nějak strašit, ale na druhou stranu – podle učebnic se u žen s epilepsií častěji rodí děti se srdečními vadami, rozštěpy patra, páteře, vývojové vady kostry. Vyšší riziko je u pacientek s kovulzivními záchvaty. U těchto žen také častěji dochází ke smrti děťátka během těhotenství.
Vše se samozřejmě zhoršuje s každým záchvatem v těhotenství.
Vím, že jste ve velice tíživé situaci, a moje řádky Vám asi moc povzbuzení nedaly. Myslím si ale, že pokud se podaří Váš stav stabilizovat tak, abyste alespoň rok neměla záchvaty, pak kdybyste začala se připravovat užíváním kyseliny listové, nebo alespoň ji do sebe dostává v listové zelenině – špenát, saláty… v přirozené formě, tak snad by se dalo o těhotenství uvažovat. Nepíšete, zda jste trpěla epilepsií již před porody starších dětí. Stejně tak bych se chtěla zeptat, zda užíváte hormonální antikoncepci. Její užívání totiž také může nahrávat zvýšenému výskytu záchvatů – estrogeny působí „konvulzivně“, mohou epilepsii zhoršovat, navíc antiepileptika snižují účinnost hormonální antikoncepce. Pokud byste potřebovala poradit ohledně metody přirozeného plánování rodičovství, která je stejně spolehlivá jako pilulky, a při tom nemá vedlejší účinky, můžete nám napsat na adresu Trnitá 8, Brno, 602 00, telefon a fax je 05 – 43254891, případně e mail cenap@volny.cz