Těhotenství
Otázka:
Co způsobuje potrat v prvních měsících? Je to převážně záležitost dědičná? Tři mé kamarádky přišly o dítě v prvních třech měsících, dvěma se stalo, že jim jejich gynekoložka oznámila až po dvou a třech měsících, že mají v sobě mrtvý plod.
Odpověď:
Příčin, pro které se děťátko dále nevyvíjí a dojde ke spontánnímu potratu, je celá řada.
Je potřeba si uvědomit, že k tomu, aby se vyvíjelo zdravé děťátko, musí se spojit zdravá spermie a zdravé vajíčko, po oplodnění se vajíčko uhnízdí v děložní sliznici, která musí zaručit dostatečný přísun živin, musí být správně vyvinutá placenta, pupečník...Pokud se vyvíjí zárodek, který není úplně v pořádku, dochází velice často ke spontánnímu ukončení tohoto vývoje, ke spontánnímu potratu. Tady může sehrát určitou roli i dědičná záležitost, ale může se stát, že se náhodně spojí ne úplně zdravá spermie nebo poškozené vajíčko jinak zcela zdravých lidí. Také mnohé nemoci maminky mohou ovlivnit další vývoj těhotenství. Nemalý význam mají různé virové infekce, které poškodí zárodek, infekce, které získá člověk od zvířat (od koček, psů, ptáků), z nich je nejznámější toxoplasmosa. Stejně tak i kontakt maminky s některými chemikáliemi, jako jsou například ředidla, může mít negativní vliv na průběh těhotenství, známý je negativní vliv drog, kouření, alkoholu, rentgenového záření, ale i některých léků.
Někdy dochází k tak časnému potratu, že žena jen zjistí, že má zvýšenou hladinu těhotenského hormonu a dojde ke krvácení a ukončení tohoto těhotenství. Někdy se ale může stát, že opravdu prvně byla patrná akce srdíčka děťátka, ale pak miminko z více různých důvodů odumřelo. Příčina může být některá z výše jmenovaných, ale také ji nemusíme vůbec zjistit.
Vašim kamarádkám bych doporučovala vyčkat nejméně 3 menstruační cykly a pak je možné pokusit se znovu o otěhotnění. Aby předešli dalšímu zklamání, myslím si, že je velice vhodná tzv. prekoncepční příprava pomocí vitamínů a minerálů, a to u obou partnerů. Bylo by dobré, kdyby se před početím dítěte více „dopovali“ minerály typu selen, zinek, železo, důležité jsou vitamíny – B,C, někdo doporučuje i vitamín E.
Pokud se tyto situace opakují, je dobré nechat provést vyšetření na „antropozoonozy“, zjistit zda jsou v pořádku hladiny hormonů, případně i genetické vyšetření.
K stanovení optimálního období pro početí děťátka může napomoci metoda přirozeného plánování rodičovství. Je to i nejjednodušší způsob potvrzení si těhotenství, který navíc může pomoci při stanovení správného termínu porodu, pokud jsou cykly nepravidelné.