Odpověď: Nejprve snad tedy k té „zdravotnické“ otázce – pravda je ta, že v současné době nabídka hormonální antikoncepce velice široká, díky nízkému dávkování hormonů jsou možné vedlejší účinky co nejvíce minimalizované, přesto nejsou nikdy úplně vyloučené. Hormony obsažené v pilulkách – nebo spíš chemické látky s podobným účinkem jako jsou přirozené hormony – mají vliv na výstelku v cévách, na její narušení. U někoho se toto narušení projeví velice brzo a brzo má zhoršené jaterní testy, zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy, poruchy vidění, krvácení v průběhu cyklu, u někoho výrazně později, u někoho vůbec. Do které skupiny se zařadí Vaše tělo, to Vám není schopný nikdo předpovědět.
Navíc jedním z prokázaných vedlejších účinků je i výraznější sklon k depresím, ztráta libida, proč tedy zbytečně do sebe „ládovat“ cizorodé látky, když v těle normálně hormony fungují?
Zvlášť pokud v dnešní době již toho hodně víme o podstatě lidské plodnosti a jsme schopni vymezit hranice plodného období tak přesně, že manželům můžeme nabídnout metodu srovnatelně spolehlivou, bez vedlejších zdravotních účinků i bez porušování určitých etických hranic?
Je potřeba si uvědomit, že hormonální antikoncepce má nejen vedlejší účinky na organismus ženy samotné, ale tím, že v děloze narůstá nižší sliznice než za normálních okolností a že přecejen občas k početí dochází, navzdory polykání pilulek, má antikoncepce i možný časně potratový efekt.
I to je jeden z důvodů, proč se snažíme v CENAPu o rozšiřování povědomí o metodě, která splňuje jak etické podmínky, tak i podmínku vysoké spolehlivosti – jedná se o symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství.
Je to metoda založena na sledování více příznaků a vzájemném zhodnocení sledovaného. Jak již název metody napovídá, sledují se jednak příznaky- z nich nejčastěji změny kvality hlenu, produkovaného hrdlem děložním a v době související s ovulací stékajícím pochvou a jednak změny průběhu bazálních tělesných teplot.
Tato metoda má tu zásadní výhodu, že plodné dny se nevypočítávají, jak by asi podle statistiky měly být, ale že se v tom daném cyklu plodné období stanoví přesně podle toho, jak tělo k ženě „promlouvá“, jak si žena s mužem vyhodnotí všechny příznaky jejich plodného a neplodného období.
Tím je také zajištěna vysoká spolehlivost metody, která je srovnatelná se spolehlivostí hormonální antikoncepce.
Podklady, vysvětlení metody, jak najít nejplodnější období i záznamové tabulky, ze kterých byste pak byli schopní průběh cyklu vyčíst, Vám rádi pošleme z naší Poradny. Více je na
www.cenap.cz.
Dr. Lázničková, gynekoložka