Kdy a proč ke gynekologovi ?
Otázka:
Po celou dobu našeho manželství nás provází problémy s mykózou. Střídavě tyto problémy má jeden z nás - žena měla největší problémy v době těhotenství, manžel po užívání antibiotik. Postupně jsme používali řadu přípravků. Je nějaká šance na úplné vyléčení?
Odpověď:
Abych byla upřímná, bez bližšího gynekologického vyšetření Vám nemohu nějak přesněji odpovědět.
Přesto se pokusím alespoň částečně.
Obecně léčba mykozy nebo česky řečeno zánětu vyvolaného kvasinkami je často velice obtížná.
Kvasinek je celá řada a některé jsou velice odolné. Proto se může stát, že léky předepsané na první pokus, bez přesného stanovení citlivosti podle kultivací, vůbec nemusí zabrat.
Proto bych doporučovala, abyste se vypravila opět za svým gynekologem a poprosila jej, aby provedl přesnější stanovení příčiny Vašeho svědění - jinými slovy aby poslal stěr z pochvy na kultivaci.
Pak by se měla nasadit léčba cíleně podle výsledků.
Dále je potřeba vyloučit některá další onemocnění, jako je například cukrovka..
Ta může způsobovat jednak horší prokrvení orgánů a tím i snad pocit svědění. Cukrovka ale obecně také snižuje odolnost organismu a tím snadněji je možné, že se u Vás projeví kvasinková infekce.
Nedílnou součástí léčby jsou i dietní opatření - zajistit dostatečný přísun tekutin, co nejvíce omezit sladké, vyloučit bílé pečivo, v rámci svého jídelníčku nezapomeňte na živé jogurty a pokud možno celozrnnou stravu, bohatou na vitamín B. Ten si můžete též zakoupit v lékárně ve formě B komplexu.
Dále je potřeba zvážit hygienické návyky - asi nejlepší je pouze se sprchovat, snad ani žádné mýdlo nepoužívat. Někdy se doporučuje speciální kosmetika kterou je možné zakoupit v lékárně. Důležité je také správné oblékání - bavlněné spodní prádlo, doporučuje se nosit volné sukně, zhoršení napomáhají silonové punčocháče, pevně obtažené kalhoty, zvlášť pokud jsou z umělých vláken.
Po dobu léčby rozhodně nedoporučuji mít styk s kondomem, ale vydržet sexuální abstinenci. Zda by se měl též přeléčit manžel, se vedou spory, nicméně pokud se jedná o tak dlouhodobou záležitost, tak již asi bych přeléčení manžela doporučovala.
U uživatelek hormonální antikoncepce je prokázán zvýšený výskyt kvasinkových infektů, proto pokud žena hormonální antikoncepci užívá a trpí na kvasinky, doporučuji antikoncepci vysadit.
I z tohoto hlediska je přínosné přirozené plánování rodičovství, protože manželé mají pohlavní styk v neplodném období, tedy v době, kdy je hrdlo vyplněno hustou hlenovou zátkou, která kvasinky dále nepropustí.
Na druhou stranu tabletky na zavádění do pochvy je dobré zavádět jednak po skončení menstruace a hlavně v plodném období, kdy je branka hrdlo otevřená.
pokud se Vám osvědčil Canesten, možná by bylo dobré nechat si napsat Clotrimazol tabletky vaginální 3 balení a vždy po menstruaci ( nebo v době ovulace) 6 tabletek hodně hluboko zavádět, takhle to zkusit po dobu 3 cyklů.
Možná by stálo za úvahu po skončení léčby ještě koupit Genia čípky nebo Fermalac pro úpravu poševního prostředí, stejně tak laktobacilus v polykací tabletové formě. Ten by se též měl užívat dlouhodobě – alespoň tři měsíce, i po skončení výskytu příznaků